{ S Z A B L O N A R T }
Pomoc

pytania i odpowiedzi

Z innej beczki:

Jak pobrać szablon?

Aby pobrać szablon, należy kliknąć najpierw na miniaturkę wybranego szablonu aby zobaczyć go w powiększeniu i całej okazałości. Znajduje się tam okienko z kodem do pobrania. Najpierw trzeba zaznaczyć cały tekst w ramce za pomocą myszki lub klawiszów "Ctrl+A", skopiować (Ctrl+C - kopiuj) i wkleić (Ctrl+V - wklej) go w edytorze html w swoim panelu bloga na stronie głównej - zastąpić dokładnie poprzedni kod.

Co należy zmienić w kodzie po jego pobraniu?

W miejscu {nazwa bloga} - należy wpisać nazwę bloga, bo inaczej osoby odwiedzające go, będą widziały na pasku zadań i na pasku przeglądarki zamiast rzeczywistej nazwy Twojego bloga po prostu {nazwa bloga}. A chyba nie tak ma się nazywać Twój blog, nieprawdaż?:)
{ksywa} - to zmienia się samo, przynajmniej na blog.pl (czy na innych serwisach - tego nie wiem), więc nie trzeba tu nic wpisywać. Oprócz tego czasami na szablonie jest jakiś tekst powitalny przesuwający się w okienku tak jak np. tutaj. Wtedy zamiast "{tu możesz wpisać jakiś text}" można wpisać jakieś swoje powitanie lub złotą myśl, cokolwiek.
Myślę, że nic więcej nie trzeba zmieniać, chyba, że nie pasuje Wam tło lub kolorystyka czy rozmiar czcionki - można ją sobie ustawić samemu, a jak ktoś nie wie, jak to się robi, radzę zajrzeć do odpowiedniego podpunktu przeznaczonego w tym właśnie celu.

Jak dostosować szablon do innego serwisu niż blog.pl?

Jak wiecie, na każdym z serwisów oferujących blogi są dostępne różne funkcje np. księgi gości, sondy, avatary, archiwum i inne. W szablonach umieszczane są one w nawiasach np. {blog}, {archiwum}, {linki}, {ksywa} i wtedy na miejscu {blog} w przeglądarce pojawiają się Wasze notki o ile jakieś macie, {linki} w przeglądarce są zamieniane na Wasze linki, zamiast słowa {archiwum} pojawia się wasze rzeczywiste archiwum, a zamiast {ksywa} pojawia się twoja ksywa (zakładam, że to ksywa, ale tak naprawdę to jest ten wyraz w adresie Waszego bloga). Te pięć opcji, wliczając jeszcze Księgę Gości znajdują się właśnie na blog.pl. Założmy więc, że ktoś, kto posiada bloga na mylog.pl chce koniecznie mieć szablon, dostosowany do blog.pl. Co powinien zrobić?
Przede wszystkim, sprawdzić, jakie funkcje udostępnia jego serwis, bo jeżeli jest ich więcej to po prostu powinien dopisać je w tych nawiasach. Czyli, na przykładzie mylog.pl udostępnia oprócz {blog}, {archiwum}, {linki} jeszcze kilka funkcji takich jak: {avatar}, {dodaj_mnie}, {ulubieni} i {licznik} - co trzeba zrobić? Wpisać po prostu w kodzie {avatar}, {dodaj_mnie}, {ulubieni} i {licznik} w odpowiednim miejscu w kodzie. Oprócz tego, zmienia się jeszcze adres księgi; adres do księgi na mylogu nie wygląda przecież tak: http://{ksywa}.blog.pl/xiega/index.php, tylko tak: http://{ksywa}.mylog.pl/ksiega.php i tak samo na innych serwisach blogowych wygląda inaczej (czyli musicie znać adres do swojej księgi i zamienić go z tym na szablonie - wtedy będzie działała). Pokażę, jak to wygląda w kodzie:

Pierwszy - tak wygląda część kodu na blog.pl, którą trzeba zmodyfikować
Drugi - tak wygląda ta sama część kodu po przeróbce na mylog.pl


Nic oprócz tego nie trzeba zmieniać w takim szablonie, żeby dostosować go na mylog.pl. I tak samo postšpić w przypadku innych serwisów udostępniających blogi. Wcale nie jest to takie trudne, nieprawdaż?

Dla wyjątkowo opornych polecam jednak program
||| Szablony Studio 2004 |||- konwertuje on kod szablonu przeznaczony na serwis blog.pl na wybrany inny serwis (w tym mylog). Na tej stronie można go ściągnąć, jest bardzo prosty w obsłudze i na pewno pomoże Wam w zmianie kodu. Powodzenia:)

Jak zmienić kolory tła, linek, tekstu, dodawać efekty, itp.?

Kolor tła - w kodzie znajduje się w ramach body jako "body bgcolor="kolor"". Czyli jeżeli chcesz zmienić kolor podany w szablonie to w cudzysłowiu wpisz własny kolor. Więcej szczegółów na temat kolorów znajdziesz w punkcie o kolorach
Kolory i efekty linek - najczęściej są to: A:link (kolor lub efekt pierwotny), A:hover (kolor lub efekt po najechaniu myszką), A:visited (kolor lub efekt po kliknięciu myszką), A:active (kolor naciskanych odnośników). W moich szablonach wygląda to m.w. tak:


COLOR: kolor - kolor tekstu; w miejscu "kolor" należy wpisać wybrany kolor.
TEXT-DECORATION: none - wygląd tekstu; w miejscu "none" można wpisać następujące wartości:


FILTER: efekt - wiele efektów tekstowych; w miejsce "efekt" można wstawić następujące filtry:
HEIGHT: liczbapx - wysokość tekstu, w miejscu "liczba" należy wstawić liczbę, która ma być wartością wysokości tekstu w pikselach.
FONT-wartość - formatowanie tekstu, w "wartość" należy wpisać wartość, np.:
CURSOR: rodzaj kursora - w miejsce "rodzaj kursora" można wpisać jeden z następujących kursorów:

Kolory: w hex, angielskie - jak i gdzie je generować?

W przypadku zmiany koloru można wstawić kolor w różnej postaci, zwykle podaje się kolory w hex - czyli trybie szesnastkowym (np.#FFFFFF - biały, lub #000000 - czarny). Są to bardzo zaawansowane kombinacje, potrzebne szczególnie wtedy, gdy chcemy dopasować odpowiedni odcień koloru do obrazka lub innej grafiki, lub po prostu zależy nam na takim a nie innym odcieniu. Taki kolor w hex składa się z sześciu znaków poprzedzanych znakiem "#". Skąd wziąć kody do wybranych kolorów w hex? Można skorzystać ze specjalnych generatorów, np. na stronie .../kolory.html. Jeśli nie zależy Wam na jakimś konkretnym kolorze możecie skorzystać ze swojej znajomości języka angielskiego i w miejscu "kolor" wpisać w cudzysłowiu po prostu angielski odpowiednik wybranego koloru. Ciekawe kolory, ich nazwy angielskie oraz kody w hex znajdują się na tej stronie.

Jak umieścić grafikę na serwerze i po co?

Aby umieścić jakąkolwiek grafikę na stronie, czy też blogu, trzeba najpierw umieścić ją na jakimś serwerze, aby miała swój adres. Jeżeli macie w komputerze jakieś obrazki, szablony i inne grafiki, które chcielibyście pokazać innym w internecie lub wykorzystać do własnych celów to właśnie wtedy trzeba założyć serwer na jakiejś stronie i "zrzucić" do niego wybrane pliki. Aby zamieścić tam szablon, obrazki czy cokolwiek, radzę założyć sobie na początku taki serwer np. na republice.pl czy interiach i tam jest dokładne wyjaśnione, jak się zakłada ten serwer i zrzuca do niego grafikę - więc myślę, że nie byłoby z tym żadnych trudności. Np. na interiach wygląda to tak, że trzeba wejść w "Strony WWW", a następnie wybrać darmową ofertę "Bezpłatne Miasto WWW" (chyba, że chcecie założyć od razu płatny serwer). Kliknijcie na "załóż konto" i następne kroki róbcie zgodnie z instrukcją zamieszczoną na stronie. Następnie trzeba się zaopatrzyć w jakiś program, za pomocą którego można zrzucać pliki na serwer ftp (proponuję Commandera - może niektórzy już go mają). Gdy już macie taki program i serwer wystarczy kliknąć w nim na taką małą ikonkę z napisem "ftp" i wybrać "nowe połączenie" oraz wpisać tam odpowiednie dane serwera podane przy jego założeniu (login, hasło, i adres strony, na którym zakładaliście serwer) - zrzucić wybraną grafikę na serwer i wtedy uzyskacie jej adres. Czasami nie trzeba ściągać takiego programu, bo np. na interich, jeżeli już założycie serwer pojawi się specjalny panel, w którym będzie można kliknąć na "wgraj plik" i następnie klikacie "przeglądaj" i wybieracie te pliki, które chcecie wgrać i obok w okienku pojawia się ich adres. Myślę, że na stronach z takimi darmowymi serwerami znajdziecie o wiele więcej szczegółowych informacji na ten temat - więc raczej nie napotkacie żadnych problemów.
Są jeszcze specjalne strony umożliwiające po prostu przeniesienie obrazka z komputera na serwer - nie potrzeba do tego żadnego programu. Wystarczy się zarejestrować, m.in. podać swojego maila. Warto z tego skorzystać, bo jest tam dostępne hotlinkowanie, i takie strony istnieją właśnie specjalnie po to by móc wrzucać jednorazowe grafiki i umieszczać je na blogach, forach, aukcjach itp.

Polska strona: www.fotosik.pl
W języku ang.: www.imageshack.us


Kilka słów dla tych, którzy mają problemy ze stworzeniem własnego szablonu. Jeżeli kurs nie pomaga i nadal nie potraficie sobie z nim poradzić lub pewien jego fragment wydaje się niezrozumiały to ja już Wam niestety pomóc nie mogę. Nie piszcie maili, żebym dokończyła Wasze dzieło lub pisała indywidualne "kursy", bo po pierwsze to mi się nie chce, a po drugie nie mam czasu. Nie dziwcie się, że z tego powodu na niektóre maile nie odpisuję. Jak widać, większość ludzi daje sobie radę z szablonem, sądząc po wpisach do księgi gości, więc może poproście ich o pomoc. Odrobina cierpliwości i może się uda?

Szablon na zamówienie? Odpada. Nie wykonuję szablonów na zamówienie. Żadnych. kropka.Jestem otwarta na propozycje dotyczące zagadnień "Pomocy"